Új év, új élet! Szabaduljunk meg a feleslegessé vált dolgoktól!

Lehet, hogy valakinek nem csak élettelen dolgok lapulnak a lakásában feleslegesen, de a „kapcsolati-lomtalanítás” nem az én asztalom, arra Barbarától kaptok tippeket a Lovebox-ban. Most maradjunk a materiális dolgoknál.

Ma van január 6., Vízkereszt napja. A farsang kezdete, de nekünk most nem ezért fontos  ez a dátum, hanem mert ma kell leszedni a karácsonyfát! Igen ám, de ez hozza magával, hogy az alatta lévő halom ajándéknak kell hely valahol. Innen indult nálam az idei év első nagy fogadalma: Ki a felesleggel! Selejtezésre fel! Ki tart velem?

Már tavaly is nekiálltam úgy-ahogy, de nem nagy sikerrel. Úgy döntöttem, hogy a januárt ezzel kezdem és 5 héten keresztül, hetente 1-1 szobával haladva kilomtalanítok.

Mivel a karácsonyfa alatt lévő holmik 75%-a a gyerekeké, így az ő szobájukkal érdemes kezdenem, irány hát első körben a gyerekszoba! Igen ám, de már az ünnepek előtt kirakhattam volna a „Megtelt” táblát! Hát akkor most mit hová? Vigyázat! Gyerek ne legyen jelen a szelektálásnál, mert akkor egy papírfecni sem kerül ki a szobából, abban biztos vagyok! (A ruhákkal ebben a körben náluk nem foglalkozom, arra ott lesz a tavaszi teljes csere.)

A nagy része az ajándékaiknak Lego és könyv volt, így az a két legfontosabb kezdő terület. A Lego kicsit egyszerűbb, onnan ugye ki nem jön semmi, csak plusz rekeszekre lenne még szükségünk, mert novemberben éppen új Lego-sarok épült a gyerekszobában. Így most az ajándékba kapott és már összeépített darabokat csak behelyezzük a fiókokba, nagy dobozokba és felmérjük, hogy még kb. ugyanennyi kis rekeszre lesz szükségünk, ha a jelenlegi mennyiséget el szeretnék majd szortírozni. És akkor nem jöhet közbe újabb szülinap, névnap, húsvét… (Csak halkan és zárójelben jegyzem meg, jön az éves Penny-pont gyűjtés Curver dobozokra… 😉 )

A következő szakasz a könyves-sarok. Két hatalmas könyvespolcuk van a lányoknak. A nagyon babás dolgoktól már sikerült megszabadulnom, de még így is van 1-2 lapozó szerintem, ami megbújt. A polcokkal van könnyebb dolgom, azt szépen rendbe tettem már tavaly is (most átsiklom azon, hogy néhány könyv nem az általam megálmodott helyen van, azt majd legközelebb…) Csak át kell néznem, hogy mi az, ami nem az életkoruknak megfelelő. A Bogyó és Babócákra engedélyt kaptam (végre) eladni például, meg olyan mesekönyveket sem fogok megtartani, amik még az enyémek voltak, de én sem szerettem őket. Nagyon jó, hogy 30 éves könyveket őrzök, de feleslegesen foglalják a helyzet. A retró nem mindig kelendő a mai gyerekeknél, főleg a mesékben nem. Viszont Szutyejev még mindig menő és karácsonyra kaptak a lányok egy friss példányt szerencsére, mert férjem gyerekkori darabja már konkrétan atomjaira hullik.

A következő kör a polcok alatt lévő mindenféle újság, színező, megbújó babás könyv szekció. Na ez a nehezebb dió, egyesével át lehet nyálazni, hogy mi az ami megy és mi az, ami marad. Ha a lányaimra bíznám, egy Barbie vagy Hercegnős újság se tenné ki a lábát, bár úgy is tudom, hogy csak a hozzájuk csomagolt műanyag bigyók miatt kellettek nekik.

Tipp, ami nálunk bevált, hogy ne akarjanak több ilyet:

Havonta 1-1 db-ot választhattak maguknak, ami ugye 1000-1000 Ft. Tavaly aztán kitaláltam, hogy megkapják inkább azt a pénzt és ők utána eldönthetik, hogy abból újság lesz, vagy szépen gyűjtögetnek és valami egészen más. Érdekes módon rögtön nem az újság kellett, lett belőle napszemüveg, Lego, de még gyűjtögetnek tovább. Így rögtön jobban tudják értékelni a pénzt, ha a sajátjukat kell költeni!

Ezek után jöhet a másik polc alatt lévő két műanyag láda. Hogy én mire vállalkoztam??? Barbiek és kellékeik, valamint a „minden egyéb mütyür” doboz. Na, itt vannak például a gyűjtött kindertojás játékok. Jelentkezzen az, akinek a gyereke másodszor is összerakott bármilyen kinderbelsőt és játszott vele! Több tálcányi játék van, na ezek is mennek például, az egyben lévő figurák maradnak meg egyedül, azokból még a tesómmal gyűjtött darabok is megvannak.

Jöhetnek a gyerekek kreálmányai-rajzai. Ez most jelenleg nálunk 10 IKEA papírpapucsnyi. Ugyanis minden fecnit megőriznek. Ebből lázadás lesz, ha hozzányúlunk, készüljünk fel, de mivel kifolyik már a fakkokból és  hiába veszek még 5 ilyen tartót, nincs hová tenni, így muszáj kiválogatni és a felesleg mehet a szelektív papíros gyűjtőbe. Nem, a három kör és három vonal, mint rajz, nem megtartandó darab! Maximum akkor, ha ez volt a gyerekünk első rajza, de azt úgyis máshol őrzi az ember (én is, külön mappám van, amiből szintén kifolyik minden, de azt majd a nappalis résznél veszem elő).

A következő részleg a plüssös tároló. Őszintén, ami abban van, mind kiszanálhatnám. Amikkel alszanak, azok az ágyukban vannak. De persze van 1-2 darab, ami azért elő-előkerül, így azok maradnak, de a nagy részüktől megszabadulok, így nem borulnak legalább ki folyton.

A másik nagy falat a két dobozos-játékos polc. Itt vannak a társasjátékok, kirakósok és a csomó gyurmakinyomó. Első körben a Duplo megy fel a padlásra. Ezt múltkor elszúrtam, mert megkérdeztem a lányokat, hogy felvihetjük-e, persze rögtön egy hétig azzal játszottak. Lego-t nem adunk el! Azon túl, hogy jó lesz majd az unokáimnak (lányaink is megörökölték a gyerekkori darabjainkat), befektetésnek is jó. Csak lesek, hogy 1-1 régi készlet milyen árakon megy mostanában.

A gyurmázós szettekre már kitaláltam, hogy egy nagy műanyag dobozba összerakom őket, hogy ne a polcon, pláne ne egyesével a dobozban foglalják a helyet. Mivel kikerül alulról a Duplo, így mehet annak a helyére, a polcra pedig az új társasjátékok. A régiek között is szanálok, van jó pár, amivel azóta nem játszottunk, hogy megkapták, vagy azért, mert nem tetszett, vagy mert nem nekik való, de akad olyan is, aminek olyan bonyolult a játékszabálya, hogy tovább tart újra feleleveníteni, mint ameddig egy kört lejátszanánk.
Utolsó kör a kirakósok. Mivel jelenleg a karácsonyra kapott 1000 darabos unikornisost rakják már, így a 40-60 db-osok már igazán nem kihívás nekik.

Az így kiszelektált dolgoktól több módon is megszabadulhatunk. Csoportosítsuk, hogy mi az, ami még eladható és mi nem. Könyvek cserélésére ajánlom a rukkola.hu-t, amiről korábban már itt írtam, vagy pedig a moly.hu-t, ahol cserélhetünk és el is adhatunk.
A többi játék eladására először érdemes felkeresni a kerületi Facebook csoportokat, időt és pénzt is spórolhatunk, mert ugye nem minden aukciós oldal ingyenes. Arról nem is beszélve, hogy ha nem kell postára rohangászni, hanem helybe jönnek a hirdetett holmikért, sokkal könnyebb dolgunk van.

Ha nincs időnk vagy kedvünk az eladáshoz vagy nem tökéletesek már a játékok, fel is ajánlhatjuk őket például óvodáknak, gyermekotthonoknak, nagycsaládos szervezeteknek. Náluk mindig minden ilyennek örülnek, lesz nekik helyük.

Ez csak az én sémám, természetesen mindenki a saját dolgaira, ízlésére alakítsa a szelektálást. Egyetlen dolgot kell csak, hogy szem előtt tartsunk, hogy a felesleges holmikra nincs szükségünk, ne gyűjtögessünk!

Jövő héten a nappali kerül sorra (és a könyvespolcom, jaj nekem…). Tartsatok akkor is velem!

(Borítókép forrás: Pinterest)