Téli madárvédelem – Hogyan, mivel etessünk?

Beköszöntött az igazi tél, megérkezett némi hó is, de nagyon fagyos, dermesztő napok és éjszakák jönnek. Ilyenkor nem tudnak a madarak maguktól élelmet találni, segítsünk hát nekik!

Érdemes persze már október-november tájékán elkezdeni a madarak szoktatását, hogy hol találják a csemegét a kertünkben, de ha ilyenkor rakunk ki ételt, azt is meg fogják találni egy idő után. Lakótelepiek se keseredjenek el, biztosan találnak fát a házuk közelében, oda is kitehetők finom csemegék (sok helyen látom is).
Bár etetni egész évben lehet, nálunk nyáron is van kint mag és innivaló.

Cinkegolyót is rakhatunk ki, az egyszerűbb megoldás az, ha veszünk (általában 300,- Ft a 6 db, sok helyen kapható). Viszont nagyon jó móka, ha mi készítjük el a gyerekekkel és nagyon jó érzés, ha abból csemegéznek a madarak.

Én a Lidl-ben vettem a kilós magkeveréket, de piacon is megvehetjük a hozzávalókat. Az alábbiak vannak benne: búza, napraforgó, köles, zab, földimogyoró, cirok, árpa. Törtem hozzá a dióból, amit elraktunk a madaraknak, mert enni nem volt finom.
Háromfajta eleséget csináltam. Az elsőnél egy zacskó zseléfixet másfél deci vízben feloldottam, beleöntöttem annyi magot, hogy sűrű massza legyen, hozzáadtam egy evőkanál mézet (többet is lehet). Mikor már majdnem megszilárdult, belekanalaztam a kiürült cinkegolyós hálókba.

A másik lehetőség, ha zsírral keverjük össze a magokat. Lehet disznózsír is, én libahájat vettem és ahhoz gyurmáztam hozzá. A kezünk hőjétől folyós lesz, így kicsit rakjuk ki a hidegbe, hogy dermedjen, utána töltsük a hálókat (újrahasznosíthatjuk a hagyma- és krumplis hálókat is).
Figyeljünk rá, ha kutya, macska van a háznál, hogy ne érje el, különben kevesebb marad a madaraknak! (Nálunk a kutyának nagyon ízlett az asztalról kilefetyelve a tányérból, azért tudom 🙂 ).

Ugyanezzel a módszerrel megtölthetünk tobozokat. Nekem egy hatalmas méretű volt még őszről, tenyérnyi átmérőjű, jó 20 dkg keverék belefért.

Tehetünk még ki almát és szalonnát is, de nálunk az nem vált be, viszont van, ahol meg azt szeretik a madárkák.

Nagyon jó program, ha a gyerekeket is bevonjuk a madárvédelembe. Lehet együtt készíteni a madáretetőt, feltölteni, cinkegolyót gyártani. Készülhet akár sima egyszerű műanyag palackból is az etető és vegyes maggal feltölteni.
Az ovinkban (Pesterzsébeti Gézengúz Óvoda – Gyöngyszem Tagóvoda) évek óta nagy hangsúlyt fektetnek a madarak etetésére. Szeretnék elnyerni a „Madárbarát óvoda” címet. Házi készítésű csemegék, almák, cinkegolyók, magfüzérek is lógnak a fákon, de van etető is, tele maggal. Fodor Szilvia, a Cica csoport óvónénije pedig lelkesen fotózza a csemegéző madarakat, a gyerekekkel pedig rendszeresen figyelik együtt a madárkákat.

Ilyen fagyos időben a madarak itatására is gondoljunk! Érdemes megfontolni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület alábbiakban összeszedett javaslatait:

  • Télen különösen előnyös a lágy műanyagból készült műanyag virágalátét itatótálca, mert ebből annak sérülése, eltörése nélkül eltávolítható a jég.
  • A jégtelenítés úgy a legkönnyebb, ha a kézmeleg vízből a jégre és az edény hátuljára is csorgatunk egy keveset.
  • A reggeli jégtelenítés elkerülhető, ha este kiöntjük az itatóból az ilyenkor többnyire még csak vékony jéghártyával fedett vizet.
  • Ha éjszakára egy követ teszünk a kazánra, fűtőtestre, akkor ezt a felmelegedett „indián radiátort” a jégtelenített itató vizébe téve elodázható a befagyás.
  • Ha az itató napon van, akkor a gyenge téli napsütés is késlelteti a víz befagyását.
  • Ablakpárkányon, erkélyen, a házhoz közeli itatón, hosszabbító segítségével, 10-20W-os termosztátos (beállítható hőmérsékleten automatikuson ki- és bekapcsoló) akváriumfűtővel, galambászok által is használt melegítőlappal, kis költséggel folyamatosan fagypont feletti hőmérsékleten tartható az itató vize.
  • Kis itatók vizében egy kevés cukor feloldása természetes fagyállóként (ezért nem fagy meg például télen az utcai standról árusított narancs) kitolja a jégképződés idejét és plusz energia utánpótlást is jelent a madaraknak (sót ilyen célra ne használjunk, mert az életveszélyes a számukra!).
  • Etetni-itatni erkélyen, ablakpárkányon is lehet.
  • Az etetőre kihelyezett alma nem csak élelmet, de némi vízutánpótlást is jelent a madarak számára, ha ez kőkeményre fagyott, csurgassunk rá meleg vizet, hogy felpuhulva a gyengébb csőrű madarak számára is megkönnyítsük a csipegetését.

Mivel ne etessünk?

Soha ne adjunk az énekesmadaraknak az etetőben kenyeret, kenyérmorzsát! Az így kihelyezett kenyér akár több napig, hétig is itt maradhat elfogyasztatlanul és eközben erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, de akár a madarak pusztulását okozhatják.
Ugyanakkor a friss, azonnal elfogyasztott kenyérmorzsa például a buszmegálló verebeinek adva vagy a vízi madarak (hattyúk, récék, libák) számára nem ártalmas.

Érdemes étellel és itallal felszerelni tehát a kertünket, hogy gyönyörködhessünk a különböző fajokban. Tavaly szajkó is megfordult nálunk, remélem idén is látjuk majd. Arra viszont figyeljünk, hogy folyamatos legyen az utánpótlás, hogy ha már odaszoktak a madárkák, ne okozzunk nekik csalódást! A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni.